Dziś przychodzę do Was z dość nietypową pozycją, na którą natknęłam się przypadkiem. Szukając imieninowego prezentu dla mamy, która tak samo jak ja jest miłośniczką książek, wpadł mi w ręcę thriller psychologiczny pt. „ Miłość za wszelką cenę”. Nigdy wcześniej nie czytałam dzieła, z tego gatunku i postanowiłam dać mu szansę.

Louisa Reid w 453 stronach opisała historię nastoletniej Audrey. Zaczyna się dość niepozornie, dziewczyna razem z mama i 5-letnim bratem przeprowadza się do nowego miasta. Zaczynają życie od nowa, ich przeszłość pozostaje dla czytelnika zagadką. Autorka opisuje losy bohaterów w sposób tajemniczy, stopniowo wprowadzając nas w wydarzenia z przeszłości. Losy Audrey przeplatają się z historią Leo, co dwa rozdziały czytamy historię z perspektywy innej postaci.

Dziewczynę nachodzi to Coś, atakuje znienacka i wyrządza wiele szkód oraz krzywd. Pojawienie się Leo w życiu Audrey przynosi jednak promyk nadziei i uświadamia dziewczynie, że świat nie jest tak okrutnym miejsciem. Nastolatkowie uczą się wzajemnego zaufania i szybko zostają najlepszymi przyjaciółmi.
Niestety sielanka nie trwa długo, ponieważ jedna osoby potrafi zniszczyć naprawdę wiele. Jest to szokująca i nieoczywista powieść o miłości.

Czasem ciężko jest utożsamić się z bohaterami i wiele aspektów było dla mnie po prostu niezrozumiałych. Książka porusza trudne tematy, takie jak depresja, samookaleczanie, skrajne załamanie psychiczne.

Zdecydowanie daje do myślenia.

Zakończenie może wprawić czytelnika w osłupienie i pozostawia go z refleksjami. Porusza problem społeczny, jakim jest brak pomocy oraz zrozumienia ze strony osób, otaczających osoby potrzebujące… Leo i jego ciotka nie dostrzegli tego kto jest prawdziwym problemem. Niestety ludzie często ufają tylko słowom, a przecież nie tylko one się liczą.

Refleksje na koniec książki: Kochani zwracajcie uwage na to, co dzieję się z osobami, z waszego otoczenia. Jeśli widzicie, że ktoś dziwnie się zachowuję, podejrzewacie, że w jego życiu pojawiły się jakieś problemy- REAGUJCIE. Nie bójcie się pytać, zachęcajcie osoby samotne do wspólnego spędzania czasu. Nie bądźcie obojętni i nie myślcie: może ktoś inny zareaguje. Nie zastanawiajcie się tylko działajcie. Możecie sprawić, że czyjeś życie się zmieni.

To było zaufanie, wiara, przekonanie, że miłość, którą się ofiarowało, jest bezpieczna w czyimś sercu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *